Home » , , , » A kőszívű ember fiai Békéscsabán

A kőszívű ember fiai Békéscsabán

Written By Hírszerkesztő on 2012. december 4., kedd | 4.12.12

Jókai Mór A kőszívű ember fiai című regényének színpadi adaptációját mutatta be 2012. november 30-án a Békéscsabai Jókai Színház. A Seregi Zoltán rendezésében színpadra állított előadás díszbemutatóját másnap, december 1-jén tartotta meg a teátrum, amelyen a jelenlévők találkozhattak a társulat tagjaival, valamint a színházi élet kiemelkedő alakjaival: többek között Hűvösvölgyi Ildikóval és Jordán Tamással.

 
Jókai Mór, a nagy mesélő, a hihetetlen képzelőerővel megáldott prózaíró a magyar romantika meghatározó alakja. Művei, melyek a mai napig az egyik legkedveltebb szerzővé teszik, teremtették meg hazánkban a széles olvasóközönséget. Forradalmár, aki a szabadságharc bukása után sem tagadta meg ’48 szellemiségét, számos alkotásában bukkannak fel a forradalom eszméi, a szabadságharc eseményei. Egyik legismertebb műve, A kőszívű ember fiai változatos, váratlan fordulatokkal tarkított regény, amelyet szintén átitat a hazaszeretet és a szabadság utáni vágy.

Az előadás középpontjában Baradlayné küzdelme áll császárhű férje végakaratával szemben. Zaklatott kor, szenvedélyes érzelmek, amelyek mind-mind erős hitre épülnek. A hit a hazában, a császárban, a szülőben, a szerelemben – ez a fő mozgatórugója a darabnak – fogalmaz Seregi Zoltán rendező. Az előadás érdekessége, hogy maga a zeneszerző is színpadra lép: Tolcsvay Béla a „nemzet lelkiismereteként” kíséri végig az eseményeket, szövi át dalaival a történetet.

A mozgalmas, fordulatos, filmszerű történetet Fekete Péter izgalmas díszletelemekből álló játéktere segíti. A pergő, rövid jelenetek helyszínei olykor pillanatok alatt változnak át a Baradlayak patinás ősi kúriájából a fényűző bécsi Plankenhorst-palotává, Haynau szobájává vagy menedéket nyújtó templommá. Vesztergombi Anikó korhű jelmezi hűen tükrözik egy zaklatott kor szélsőségességét: a fényűző bécsi divattól a huszárok zsinóros dolmányán át egy összetört nemzet gyászruháiig.

A Jókai Színház azzal a céllal hozta létre a díszbemutatót, hogy ez előadás után lehetőség nyíljon a találkozásra, a beszélgetésre, a kapcsolatteremtésre. Ebben az évadban második alkalommal került sor erre a találkozásra december 1-jén.

(Forrás és fotó: Békéscsabai Jókai Színház)
Share this article :

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Pólus Színházi Portál - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger